Ešte zvládnem dva roky, plánuje strachovať. Dáva zbohom zjazdom

slalomárka Šárka Strachová pobolieva triesla, vynechá preto majstrovstvá Českej republiky budúci týždeň v Špindlerovom mlyne. V týchto dňoch hlavne regeneruje a rehabilituje, ale už má v hlave, ako sa pripravia na budúci dve sezóny, ktoré chce ešte absolvovať. V tridsiatich rokoch však už definitívne dáva zbohom zjazdom, super-G a kombinácii, obrovský slalom si ale pravdepodobne ešte niekedy skúsi.

“Tá noha už sa ozýva dlhšiu dobu, v posledných dňoch sa to zhoršuje, tak som odložila aj testovanie nových lyží na ďalšiu sezónu. Ale to nevadí, doženieme to inokedy, hlavne odpočívam a aspoň štyri mesiace nechcem nikam jazdiť, budem doma, “povedala na dnešnom stretnutí s novinármi.

V práve skončenej sezóne sa po niekoľkých rokoch dokázala vrátiť do svetovej špičky.Bola trikrát na stupňoch víťazov a z majstrovstiev sveta v Beaver Creeku si priviezla bronz, už štvrtý cenný kov zo šampionátu v živote.

Aj preto si kariéru ešte predĺži. Kým pred rokom a pol nebolo vôbec jasné, či s lyžovaním neskončí, tak má ďalšiu motiváciu a chuť pretekať, keď sa jej začalo opäť dariť. “Budúci sezónu určite a tu ďalšie s vrcholom na majstrovstvách sveta vo Svätom Moritzi najskôr taky. Je to veľmi reálne,” povedala.

Nechcela by teda potom už vydržať aj do ďalšej olympiády v Kórei v roku 2018? “To teraz neriešim, to je ďaleko,” vyhlásila, ale nevylúčila to.

Budúci sezónu ale plánovala už v priebehu tej terajšej.Trénera, servismanov aj fyzioterapeutka platí totiž sama, takže im musela už po sezóne povedať, či si majú hľadať novú prácu. “Nemôžem je držať v napätí a povedať im až v lete.Vo februári to bolo jasné, ja som sa rozhodla už na prelome roka, “prezradila.

Chcela by nadviazať na medailové pozície a siahnuť si aj na najvyšší stupienok.” Aby pódií bolo čo najviac, pokiaľ možno aj víťazstvo , “povedala a zopakovala, že ju stále láka malý krištáľový glóbus za celkový triumf v disciplíne, aj keď v Američanke Mikael Schiffrinové vidí veľkú súperku.” Je kráľovnou, ale vieme, ako na ňu, viem o rezervách, určite sa s ňou o prvé miesto môžem prať, “povedala strachovať.

Vzniká dokument o jej živote

Zlepšiť sa vraj musí v technike i v kondičnom tréningu.” Na niečo nemám takú silu, nezapája všetky svaly, musím telo pripraviť, zdokonaliť a posilniť, aby som v auguste mohla na lyže a tam pracovať na technike, “povedala.” Tých stupňov som sa ešte nenabažila a americkú hymnu už mám tiež napočúvané dosť, “podotkla s úsmevom.

na tradičné sústredenie do argentínskeho strediska usu Haia pôjde tento rok skôr kvôli podmienkam. “Tam sa bude dobre testovať na dobrom snehu,” povedala.Otestuje aj lyže na obrovský slalom, materiál na iné disciplíny už nikdy potrebovať nebude. “Obřák budem trénovať. Závod nepôjdem so štartovným číslom 66, ale keď si vyjdem body v slalome a pôjdem hneď za tridsiatkou, tak prečo nie,” povedala.

Teraz ale bude veľa odpočívať. “Na tele je to poznať, po tridsiatke regeneruje inak,” poznamenala s úsmevom. Chce tiež jazdiť na koni a tancovať, na dovolenku nepôjde. “Najďalej budem cestovať na statok do Benic,” spresnila. A podieľať sa bude aj na ukončenie dokumentárneho filmu, ktorý zmapuje jej silný životný príbeh o rozchode s otcom aj o nádoru na mozgu. Premiéra bude v polovici mája.

A už má tiež jasno, čo bude robiť po kariére. Nedávno si otvorila fyzioterapeutické štúdio VO2max, kam sama teraz často chodia.A jedno by ho chcela viesť. “Teraz to nejde, keď pokračujem v kariére, ale potom by som chcela. Len som na to asi moc hodná, v reálnom živote by to tak asi nešlo. Musím sa naučiť byť viac dôrazná,” dodala s úsmevom.