Európske koeficienty – nová sezóna začala

Počas letnej pauzy sú hlavným sledovaným témou futbalových fanúšikov prestupy hráčov medzi klubmi. Spestrenie uhorkovej sezóny však ponúka aj úvodné predkola európskych pohárov. Odohrané je už prvé predkolo Ligy majstrov a Európskej ligy, zatiaľ bez slovenskej účasti. Na prahu novej sezóny vám v tomto úvodnom článku tradične prinášame aj zaujímavé súboje na sledovanie.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2017/2018 (súčet piatich sezón 11 / 12 – 15/16). Po odpočtu sezóny 10/11 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje opäť Španielsko s obrovským náskokom na aktuálne druhé Nemecko.Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (11/12, 12/13 a 13/14) solídny, tretíkrát v rade má naša liga možnosť bojovať o umiestnenie v najlepšej pätnástke. Vzhľadom k nepodarené poslednej sezóne by sa však pre zachovanie tohto slušného postavenie hodilo, aby sa českým klubom opäť zadarilo. Tým skôr, že sa tohtoročný zisk bude deliť počtom hneď piatich klubov. Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke. Kým však české kluby do bojov ešte nezasiahli, tie slovenských majú za sebou vydarený štart.

Prvá predkolo

V prvom predkole LM sa proti sebe postavili štyri dvojice najväčších outsiderov.Z neinkubovaných klubov (s horším klubovým koeficientom) sa podarilo postúpiť severoírskymi Cusaders a Gibraltarskému Lincolne, ktorý tak zabezpečil historický prvý postup pre toto trpasličie územie Spojeného kráľovstva v pohárových súťažiach.

Hneď 102 klubov (vrátane troch slovenských) sa predviedlo v úvodnom predkole EL. Najväčším prekvapením je vypadnutie dvoch tímov, ktoré poznajú atmosféru skupinovej fázy EL. Moldavský Sheriff Tiraspol nezvládol prvý domáci zápas s nórskymi Odds a s Európou sa lúči rovnako ako azerbajdžanskej Neftçi Baku, ktoré prekvapivo nestačilo na čiernohorskú Mladost Podgorica. Nečakalo sa ani vypadnutiu kazašského FK Aktobe či belehradskej Crvenej Zvezdy.Kompletne vyradené z Európy sú trpasličí súťaže San Marína, Andorry a Faerských ostrovov, o všetky kluby, ktoré do prvého predkola zasiahli, potom prišli aj Fínsko a Gruzínsko. Stratu už počítajú aj v Holandsku, kde svoj návrat do európskych pohárov po päťdesiatich rokoch (ak nepočítame Intertoto) nezvládli Go Ahead Eagles. Pre Holandsko je tak pohárová účasť celku, ktorý pred pár mesiacmi zostúpil do druhej najvyššej súťaže a do Európy sa dostal len vďaka pravidlu o Fair Play, skutočne “danajským darom”. Pripísal len polbodami za remízu, ale celú sezónu sa bude počítať do celkového počtu klubov, ktorým sa bude deliť holandský zisk.Naopak svoju Fair Play vstupenku do Európy pretavili v postup do druhého predkola írsky UC Dublin a anglický West Ham. Úspech v podobe postupu všetkých troch zástupcov v EL oslavuje len v Nórsku, v Lotyšsku a na slovenské.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Ako sa povedie jednotlivým mužstvám, nie je možné predvídať. Predsa len sa však podľa východiskovej pozície národných koeficientov rysujú nasledujúce zaujímavé prognózy.

Boj o druhú priečku

Rovnako ako v posledných dvoch sezónach sa o neohrozené pozíciu prvého Španielska nemá zmysel dlho baviť. Otázkou možno nemusí byť ani “o koľko” ďalšie futbalové veľmoci klubového futbalu (Anglicko, Nemecko, Portugalsko, Taliansko, Francúzsko) náskok stiahnu, ale “či vôbec”.Zaujímavý tak bude boj až o druhú priečku, na ktoré je na začiatku sezóny Nemecko tesne pred Anglickom. Bundesliga by sa tak na druhú priečku mohla vrátiť prvýkrát od roku 1998. Medzi druhým a tretím miestom nie je žiadny podstatný rozdiel, dôležité je ale nebyť štvrtý – to už totiž znamená len tri miesta v Lige majstrov. Tohto “čierneho Petra” momentálne drží talianska Serie A. Tá by sa musela veľmi snažiť a napodobniť minuloročnú výnimočnú sezónu, aby sa mohla do boja o tretie alebo aj druhú priečku zapojiť. Každopádne po dlhých rokoch má štvorica najlepších európskych súťaží veľký náskok pred ďalšími prenasledovateľmi.

Účasť v Top 5

Spomínanú štvoricu dopĺňa v Top 5 v posledných dvadsiatich rokoch len málokto.Na konci deväťdesiatych rokov sa to darilo Holandsku (mimo Top 5 bola po návrate do pohárov tou dobou Anglicko), až do roku 2011 Francúzsku a v posledných rokoch zasa Portugalsku. To dokonca v posledných sezónach pošilhávalo aj po štvrtej priečke Talianska. Nepodarené výsledky a hlavne odpočet veleúspešnej sezóny 10/11 však teraz Portugalsko vracia späť do súboja o top 5, v ktorom sa tento rok stretne s Francúzskom a možno aj s Ruskom.

Ruský útok na šestku

Skôr než najlepšia päťka je však z pohľadu nasadzovania klubov veľkým lákadlom pozície najhoršie šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine Ligy majstrov hneď dvomi klubom. V posledných rokoch sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť.Podarí sa to tento rok?

Jasná dvanástka?

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajina musí teoreticky v oboch prípadoch do predkola. Toto pravidlo však upravuje výnimka, využitá práve napríklad tento rok, kedy kvôli presunu istého účastníka skupín EL (Sevilla FC) do skupiny LM má istotu skupiny EL aj víťaz domáceho pohára trinásteho Švajčiarska (Sion). Po tejto úprave formátu pre roky 2015-2018 je tak ešte menej pravdepodobnejšie, že by do skupín LM mohol nakuknúť aj majster trinástej krajiny, ako tomu bolo často doteraz, kedy si obhajca trofeje LM zaistil miesto v skupine LM vďaka pozíciu v lige. Táto “bonusová pozícia” tento rok patrí víťazovi EL, ak si nezabezpečil miesto v skupine LM priamo z ligy.Kúzlo dvanástej pozície v porovnaní s trinástu sa tak ešte zväčšilo, trinásta priečka však aj napriek tomu stále môže byť zaujímavá. Na začiatku sezóny sa zdá, že aktuálny dvanástka má sľubný náskok a medzi seba nikoho nepustí. Trinástej Česko a štrnástej Grécko majú totiž pomerne veľký odstup na Turecko a Švajčiarsko.

Súboj o 15. pozíciu

Česko sa tak bude sústrediť ov poradí už tretí zakončenie v najlepšej pätnástke. Pätnástej miesto ponúka možnosť usilovať o Ligu majstrov dvoma tímom z jednej ligy. Po šiestich rokoch sa teda tejto šance dostáva aj Česku (vďaka poradí za sezóny 09 / 10-13 / 14) a rovnakú istotu majú kluby Synot ligy aj za rok (vďaka poradí za sezóny 10 / 11-14 / 15). Či to vyjde aj do tretice, uvidíme v priebehu sezóny.Kľúčové bude, ako si české kluby povedú v konkurencii Grécka, Rumunska a Rakúska. Východisková pozícia je ale veľmi dobrá, náskok na šestnástej Rakúsko je viac ako štvorbodový.

Pozícia Slovenska

Slovensko v posledných troch sezónach naopak zažíva skôr sklamanie. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa vlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava. Ten však totálne prepadol. Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke za Azerbajdžanom aj Kazachstanom je veľmi nedôstojná a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok, teda viac ako tri body za sezónu, zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009. Prvé predkolo zvládlo Slovensko dobre.S bilanciou 4-2-0 nestratilo ani jeden klub a pripísalo si solídnych 1.250 bodu.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bodu za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

< div class = "bookmark"> Koeficienty UEFA

Počas letnej pauzy sú hlavným sledovaným témou futbalových fanúšikov prestupy hráčov medzi klubmi. Spestrenie uhorkovej sezóny však ponúka aj úvodné predkola európskych pohárov. Odohrané je už prvé predkolo Ligy majstrov a Európskej ligy, zatiaľ bez slovenskej účasti.Na prahu novej sezóny vám v tomto úvodnom článku tradične prinášame aj zaujímavé súboje na sledovanie.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2017/2018 (súčet piatich sezón 11 / 12 – 15/16). Po odpočtu sezóny 10/11 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje opäť Španielsko s obrovským náskokom na aktuálne druhé Nemecko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (11/12, 12/13 a 13/14) solídny, tretíkrát v rade má naša liga možnosť bojovať o umiestnenie v najlepšej pätnástke. Vzhľadom k nepodarené poslednej sezóne by sa však pre zachovanie tohto slušného postavenie hodilo, aby sa českým klubom opäť zadarilo.Tým skôr, že sa tohtoročný zisk bude deliť počtom hneď piatich klubov. Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke. Kým však české kluby do bojov ešte nezasiahli, tie slovenských majú za sebou vydarený štart.

Prvá predkolo

V prvom predkole LM sa proti sebe postavili štyri dvojice najväčších outsiderov. Z neinkubovaných klubov (s horším klubovým koeficientom) sa podarilo postúpiť severoírskymi Cusaders a Gibraltarskému Lincolne, ktorý tak zabezpečil historický prvý postup pre toto trpasličie územie Spojeného kráľovstva v pohárových súťažiach.

Hneď 102 klubov (vrátane troch slovenských) sa predviedlo v úvodnom predkole EL. Najväčším prekvapením je vypadnutie dvoch tímov, ktoré poznajú atmosféru skupinovej fázy EL.Moldavský Sheriff Tiraspol nezvládol prvý domáci zápas s nórskymi Odds a s Európou sa lúči rovnako ako azerbajdžanskej Neftçi Baku, ktoré prekvapivo nestačilo na čiernohorskú Mladost Podgorica. Nečakalo sa ani vypadnutiu kazašského FK Aktobe či belehradskej Crvenej Zvezdy. Kompletne vyradené z Európy sú trpasličí súťaže San Marína, Andorry a Faerských ostrovov, o všetky kluby, ktoré do prvého predkola zasiahli, potom prišli aj Fínsko a Gruzínsko. Stratu už počítajú aj v Holandsku, kde svoj návrat do európskych pohárov po päťdesiatich rokoch (ak nepočítame Intertoto) nezvládli Go Ahead Eagles.Pre Holandsko je tak pohárová účasť celku, ktorý pred pár mesiacmi zostúpil do druhej najvyššej súťaže a do Európy sa dostal len vďaka pravidlu o Fair Play, skutočne “danajským darom”. Pripísal len polbodami za remízu, ale celú sezónu sa bude počítať do celkového počtu klubov, ktorým sa bude deliť holandský zisk. Naopak svoju Fair Play vstupenku do Európy pretavili v postup do druhého predkola írsky UC Dublin a anglický West Ham. Úspech v podobe postupu všetkých troch zástupcov v EL oslavuje len v Nórsku, v Lotyšsku a na slovenské.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Ako sa povedie jednotlivým mužstvám, nie je možné predvídať.Predsa len sa však podľa východiskovej pozície národných koeficientov rysujú nasledujúce zaujímavé prognózy.

Boj o druhú priečku

Rovnako ako v posledných dvoch sezónach sa o neohrozené pozíciu prvého Španielska nemá zmysel dlho baviť. Otázkou možno nemusí byť ani “o koľko” ďalšie futbalové veľmoci klubového futbalu (Anglicko, Nemecko, Portugalsko, Taliansko, Francúzsko) náskok stiahnu, ale “či vôbec”. Zaujímavý tak bude boj až o druhú priečku, na ktoré je na začiatku sezóny Nemecko tesne pred Anglickom. Bundesliga by sa tak na druhú priečku mohla vrátiť prvýkrát od roku 1998. Medzi druhým a tretím miestom nie je žiadny podstatný rozdiel, dôležité je ale nebyť štvrtý – to už totiž znamená len tri miesta v Lige majstrov.Tohto “čierneho Petra” momentálne drží talianska Serie A. Tá by sa musela veľmi snažiť a napodobniť minuloročnú výnimočnú sezónu, aby sa mohla do boja o tretie alebo aj druhú priečku zapojiť. Každopádne po dlhých rokoch má štvorica najlepších európskych súťaží veľký náskok pred ďalšími prenasledovateľmi.

Účasť v Top 5

Spomínanú štvoricu dopĺňa v Top 5 v posledných dvadsiatich rokoch len málokto. Na konci deväťdesiatych rokov sa to darilo Holandsku (mimo Top 5 bola po návrate do pohárov tou dobou Anglicko), až do roku 2011 Francúzsku a v posledných rokoch zasa Portugalsku. To dokonca v posledných sezónach pošilhávalo aj po štvrtej priečke Talianska.Nepodarené výsledky a hlavne odpočet veleúspešnej sezóny 10/11 však teraz Portugalsko vracia späť do súboja o top 5, v ktorom sa tento rok stretne s Francúzskom a možno aj s Ruskom.

Ruský útok na šestku

Skôr než najlepšia päťka je však z pohľadu nasadzovania klubov veľkým lákadlom pozície najhoršie šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine Ligy majstrov hneď dvomi klubom. V posledných rokoch sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Jasná dvanástka?

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajina musí teoreticky v oboch prípadoch do predkola.Toto pravidlo však upravuje výnimka, využitá práve napríklad tento rok, kedy kvôli presunu istého účastníka skupín EL (Sevilla FC) do skupiny LM má istotu skupiny EL aj víťaz domáceho pohára trinásteho Švajčiarska (Sion). Po tejto úprave formátu pre roky 2015-2018 je tak ešte menej pravdepodobnejšie, že by do skupín LM mohol nakuknúť aj majster trinástej krajiny, ako tomu bolo často doteraz, kedy si obhajca trofeje LM zaistil miesto v skupine LM vďaka pozíciu v lige. Táto “bonusová pozícia” tento rok patrí víťazovi EL, ak si nezabezpečil miesto v skupine LM priamo z ligy. Kúzlo dvanástej pozície v porovnaní s trinástu sa tak ešte zväčšilo, trinásta priečka však aj napriek tomu stále môže byť zaujímavá.Na začiatku sezóny sa zdá, že aktuálny dvanástka má sľubný náskok a medzi seba nikoho nepustí. Trinástej Česko a štrnástej Grécko majú totiž pomerne veľký odstup na Turecko a Švajčiarsko.

Súboj o 15. pozíciu

Česko sa tak bude sústrediť ov poradí už tretí zakončenie v najlepšej pätnástke. Pätnástej miesto ponúka možnosť usilovať o Ligu majstrov dvoma tímom z jednej ligy. Po šiestich rokoch sa teda tejto šance dostáva aj Česku (vďaka poradí za sezóny 09 / 10-13 / 14) a rovnakú istotu majú kluby Synot ligy aj za rok (vďaka poradí za sezóny 10 / 11-14 / 15). Či to vyjde aj do tretice, uvidíme v priebehu sezóny. Kľúčové bude, ako si české kluby povedú v konkurencii Grécka, Rumunska a Rakúska.Východisková pozícia je ale veľmi dobrá, náskok na šestnástej Rakúsko je viac ako štvorbodový.

Pozícia Slovenska

Slovensko v posledných troch sezónach naopak zažíva skôr sklamanie. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa vlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava. Ten však totálne prepadol. Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke za Azerbajdžanom aj Kazachstanom je veľmi nedôstojná a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok, teda viac ako tri body za sezónu, zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009. Prvé predkolo zvládlo Slovensko dobre.S bilanciou 4-2-0 nestratilo ani jeden klub a pripísalo si solídnych 1.250 bodu.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bodu za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

< div class = "bookmark"> Koeficienty UEFA

Počas letnej pauzy sú hlavným sledovaným témou futbalových fanúšikov prestupy hráčov medzi klubmi. Spestrenie uhorkovej sezóny však ponúka aj úvodné predkola európskych pohárov. Odohrané je už prvé predkolo Ligy majstrov a Európskej ligy, zatiaľ bez slovenskej účasti.Na prahu novej sezóny vám v tomto úvodnom článku tradične prinášame aj zaujímavé súboje na sledovanie.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2017/2018 (súčet piatich sezón 11 / 12 – 15/16). Po odpočtu sezóny 10/11 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje opäť Španielsko s obrovským náskokom na aktuálne druhé Nemecko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (11/12, 12/13 a 13/14) solídny, tretíkrát v rade má naša liga možnosť bojovať o umiestnenie v najlepšej pätnástke. Vzhľadom k nepodarené poslednej sezóne by sa však pre zachovanie tohto slušného postavenie hodilo, aby sa českým klubom opäť zadarilo.Tým skôr, že sa tohtoročný zisk bude deliť počtom hneď piatich klubov. Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke. Kým však české kluby do bojov ešte nezasiahli, tie slovenských majú za sebou vydarený štart.

Prvá predkolo

V prvom predkole LM sa proti sebe postavili štyri dvojice najväčších outsiderov. Z neinkubovaných klubov (s horším klubovým koeficientom) sa podarilo postúpiť severoírskymi Cusaders a Gibraltarskému Lincolne, ktorý tak zabezpečil historický prvý postup pre toto trpasličie územie Spojeného kráľovstva v pohárových súťažiach.

Hneď 102 klubov (vrátane troch slovenských) sa predviedlo v úvodnom predkole EL. Najväčším prekvapením je vypadnutie dvoch tímov, ktoré poznajú atmosféru skupinovej fázy EL.Moldavský Sheriff Tiraspol nezvládol prvý domáci zápas s nórskymi Odds a s Európou sa lúči rovnako ako azerbajdžanskej Neftçi Baku, ktoré prekvapivo nestačilo na čiernohorskú Mladost Podgorica. Nečakalo sa ani vypadnutiu kazašského FK Aktobe či belehradskej Crvenej Zvezdy. Kompletne vyradené z Európy sú trpasličí súťaže San Marína, Andorry a Faerských ostrovov, o všetky kluby, ktoré do prvého predkola zasiahli, potom prišli aj Fínsko a Gruzínsko. Stratu už počítajú aj v Holandsku, kde svoj návrat do európskych pohárov po päťdesiatich rokoch (ak nepočítame Intertoto) nezvládli Go Ahead Eagles.Pre Holandsko je tak pohárová účasť celku, ktorý pred pár mesiacmi zostúpil do druhej najvyššej súťaže a do Európy sa dostal len vďaka pravidlu o Fair Play, skutočne “danajským darom”. Pripísal len polbodami za remízu, ale celú sezónu sa bude počítať do celkového počtu klubov, ktorým sa bude deliť holandský zisk. Naopak svoju Fair Play vstupenku do Európy pretavili v postup do druhého predkola írsky UC Dublin a anglický West Ham. Úspech v podobe postupu všetkých troch zástupcov v EL oslavuje len v Nórsku, v Lotyšsku a na slovenské.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Ako sa povedie jednotlivým mužstvám, nie je možné predvídať.Predsa len sa však podľa východiskovej pozície národných koeficientov rysujú nasledujúce zaujímavé prognózy.

Boj o druhú priečku

Rovnako ako v posledných dvoch sezónach sa o neohrozené pozíciu prvého Španielska nemá zmysel dlho baviť. Otázkou možno nemusí byť ani “o koľko” ďalšie futbalové veľmoci klubového futbalu (Anglicko, Nemecko, Portugalsko, Taliansko, Francúzsko) náskok stiahnu, ale “či vôbec”. Zaujímavý tak bude boj až o druhú priečku, na ktoré je na začiatku sezóny Nemecko tesne pred Anglickom. Bundesliga by sa tak na druhú priečku mohla vrátiť prvýkrát od roku 1998. Medzi druhým a tretím miestom nie je žiadny podstatný rozdiel, dôležité je ale nebyť štvrtý – to už totiž znamená len tri miesta v Lige majstrov.Tohto “čierneho Petra” momentálne drží talianska Serie A. Tá by sa musela veľmi snažiť a napodobniť minuloročnú výnimočnú sezónu, aby sa mohla do boja o tretie alebo aj druhú priečku zapojiť. Každopádne po dlhých rokoch má štvorica najlepších európskych súťaží veľký náskok pred ďalšími prenasledovateľmi.

Účasť v Top 5

Spomínanú štvoricu dopĺňa v Top 5 v posledných dvadsiatich rokoch len málokto. Na konci deväťdesiatych rokov sa to darilo Holandsku (mimo Top 5 bola po návrate do pohárov tou dobou Anglicko), až do roku 2011 Francúzsku a v posledných rokoch zasa Portugalsku. To dokonca v posledných sezónach pošilhávalo aj po štvrtej priečke Talianska.Nepodarené výsledky a hlavne odpočet veleúspešnej sezóny 10/11 však teraz Portugalsko vracia späť do súboja o top 5, v ktorom sa tento rok stretne s Francúzskom a možno aj s Ruskom.

Ruský útok na šestku

Skôr než najlepšia päťka je však z pohľadu nasadzovania klubov veľkým lákadlom pozície najhoršie šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine Ligy majstrov hneď dvomi klubom. V posledných rokoch sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Jasná dvanástka?

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajina musí teoreticky v oboch prípadoch do predkola.Toto pravidlo však upravuje výnimka, využitá práve napríklad tento rok, kedy kvôli presunu istého účastníka skupín EL (Sevilla FC) do skupiny LM má istotu skupiny EL aj víťaz domáceho pohára trinásteho Švajčiarska (Sion). Po tejto úprave formátu pre roky 2015-2018 je tak ešte menej pravdepodobnejšie, že by do skupín LM mohol nakuknúť aj majster trinástej krajiny, ako tomu bolo často doteraz, kedy si obhajca trofeje LM zaistil miesto v skupine LM vďaka pozíciu v lige. Táto “bonusová pozícia” tento rok patrí víťazovi EL, ak si nezabezpečil miesto v skupine LM priamo z ligy. Kúzlo dvanástej pozície v porovnaní s trinástu sa tak ešte zväčšilo, trinásta priečka však aj napriek tomu stále môže byť zaujímavá.Na začiatku sezóny sa zdá, že aktuálny dvanástka má sľubný náskok a medzi seba nikoho nepustí. Trinástej Česko a štrnástej Grécko majú totiž pomerne veľký odstup na Turecko a Švajčiarsko.

Súboj o 15. pozíciu

Česko sa tak bude sústrediť ov poradí už tretí zakončenie v najlepšej pätnástke. Pätnástej miesto ponúka možnosť usilovať o Ligu majstrov dvoma tímom z jednej ligy. Po šiestich rokoch sa teda tejto šance dostáva aj Česku (vďaka poradí za sezóny 09 / 10-13 / 14) a rovnakú istotu majú kluby Synot ligy aj za rok (vďaka poradí za sezóny 10 / 11-14 / 15). Či to vyjde aj do tretice, uvidíme v priebehu sezóny. Kľúčové bude, ako si české kluby povedú v konkurencii Grécka, Rumunska a Rakúska.Východisková pozícia je ale veľmi dobrá, náskok na šestnástej Rakúsko je viac ako štvorbodový.

Pozícia Slovenska

Slovensko v posledných troch sezónach naopak zažíva skôr sklamanie. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa vlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava. Ten však totálne prepadol. Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke za Azerbajdžanom aj Kazachstanom je veľmi nedôstojná a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok, teda viac ako tri body za sezónu, zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009. Prvé predkolo zvládlo Slovensko dobre.S bilanciou 4-2-0 nestratilo ani jeden klub a pripísalo si solídnych 1.250 bodu.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bodu za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

< div class = "bookmark"> Koeficienty UEFA

Počas letnej pauzy sú hlavným sledovaným témou futbalových fanúšikov prestupy hráčov medzi klubmi. Spestrenie uhorkovej sezóny však ponúka aj úvodné predkola európskych pohárov. Odohrané je už prvé predkolo Ligy majstrov a Európskej ligy, zatiaľ bez slovenskej účasti.Na prahu novej sezóny vám v tomto úvodnom článku tradične prinášame aj zaujímavé súboje na sledovanie.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2017/2018 (súčet piatich sezón 11 / 12 – 15/16). Po odpočtu sezóny 10/11 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje opäť Španielsko s obrovským náskokom na aktuálne druhé Nemecko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (11/12, 12/13 a 13/14) solídny, tretíkrát v rade má naša liga možnosť bojovať o umiestnenie v najlepšej pätnástke. Vzhľadom k nepodarené poslednej sezóne by sa však pre zachovanie tohto slušného postavenie hodilo, aby sa českým klubom opäť zadarilo.Tým skôr, že sa tohtoročný zisk bude deliť počtom hneď piatich klubov. Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke. Kým však české kluby do bojov ešte nezasiahli, tie slovenských majú za sebou vydarený štart.

Prvá predkolo

V prvom predkole LM sa proti sebe postavili štyri dvojice najväčších outsiderov. Z neinkubovaných klubov (s horším klubovým koeficientom) sa podarilo postúpiť severoírskymi Cusaders a Gibraltarskému Lincolne, ktorý tak zabezpečil historický prvý postup pre toto trpasličie územie Spojeného kráľovstva v pohárových súťažiach.

Hneď 102 klubov (vrátane troch slovenských) sa predviedlo v úvodnom predkole EL. Najväčším prekvapením je vypadnutie dvoch tímov, ktoré poznajú atmosféru skupinovej fázy EL.Moldavský Sheriff Tiraspol nezvládol prvý domáci zápas s nórskymi Odds a s Európou sa lúči rovnako ako azerbajdžanskej Neftçi Baku, ktoré prekvapivo nestačilo na čiernohorskú Mladost Podgorica. Nečakalo sa ani vypadnutiu kazašského FK Aktobe či belehradskej Crvenej Zvezdy. Kompletne vyradené z Európy sú trpasličí súťaže San Marína, Andorry a Faerských ostrovov, o všetky kluby, ktoré do prvého predkola zasiahli, potom prišli aj Fínsko a Gruzínsko. Stratu už počítajú aj v Holandsku, kde svoj návrat do európskych pohárov po päťdesiatich rokoch (ak nepočítame Intertoto) nezvládli Go Ahead Eagles.Pre Holandsko je tak pohárová účasť celku, ktorý pred pár mesiacmi zostúpil do druhej najvyššej súťaže a do Európy sa dostal len vďaka pravidlu o Fair Play, skutočne “danajským darom”. Pripísal len polbodami za remízu, ale celú sezónu sa bude počítať do celkového počtu klubov, ktorým sa bude deliť holandský zisk. Naopak svoju Fair Play vstupenku do Európy pretavili v postup do druhého predkola írsky UC Dublin a anglický West Ham. Úspech v podobe postupu všetkých troch zástupcov v EL oslavuje len v Nórsku, v Lotyšsku a na slovenské.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Ako sa povedie jednotlivým mužstvám, nie je možné predvídať.Predsa len sa však podľa východiskovej pozície národných koeficientov rysujú nasledujúce zaujímavé prognózy.

Boj o druhú priečku

Rovnako ako v posledných dvoch sezónach sa o neohrozené pozíciu prvého Španielska nemá zmysel dlho baviť. Otázkou možno nemusí byť ani “o koľko” ďalšie futbalové veľmoci klubového futbalu (Anglicko, Nemecko, Portugalsko, Taliansko, Francúzsko) náskok stiahnu, ale “či vôbec”. Zaujímavý tak bude boj až o druhú priečku, na ktoré je na začiatku sezóny Nemecko tesne pred Anglickom. Bundesliga by sa tak na druhú priečku mohla vrátiť prvýkrát od roku 1998. Medzi druhým a tretím miestom nie je žiadny podstatný rozdiel, dôležité je ale nebyť štvrtý – to už totiž znamená len tri miesta v Lige majstrov.Tohto “čierneho Petra” momentálne drží talianska Serie A. Tá by sa musela veľmi snažiť a napodobniť minuloročnú výnimočnú sezónu, aby sa mohla do boja o tretie alebo aj druhú priečku zapojiť. Každopádne po dlhých rokoch má štvorica najlepších európskych súťaží veľký náskok pred ďalšími prenasledovateľmi.

Účasť v Top 5

Spomínanú štvoricu dopĺňa v Top 5 v posledných dvadsiatich rokoch len málokto. Na konci deväťdesiatych rokov sa to darilo Holandsku (mimo Top 5 bola po návrate do pohárov tou dobou Anglicko), až do roku 2011 Francúzsku a v posledných rokoch zasa Portugalsku. To dokonca v posledných sezónach pošilhávalo aj po štvrtej priečke Talianska.Nepodarené výsledky a hlavne odpočet veleúspešnej sezóny 10/11 však teraz Portugalsko vracia späť do súboja o top 5, v ktorom sa tento rok stretne s Francúzskom a možno aj s Ruskom.

Ruský útok na šestku

Skôr než najlepšia päťka je však z pohľadu nasadzovania klubov veľkým lákadlom pozície najhoršie šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine Ligy majstrov hneď dvomi klubom. V posledných rokoch sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Jasná dvanástka?

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajina musí teoreticky v oboch prípadoch do predkola.Toto pravidlo však upravuje výnimka, využitá práve napríklad tento rok, kedy kvôli presunu istého účastníka skupín EL (Sevilla FC) do skupiny LM má istotu skupiny EL aj víťaz domáceho pohára trinásteho Švajčiarska (Sion). Po tejto úprave formátu pre roky 2015-2018 je tak ešte menej pravdepodobnejšie, že by do skupín LM mohol nakuknúť aj majster trinástej krajiny, ako tomu bolo často doteraz, kedy si obhajca trofeje LM zaistil miesto v skupine LM vďaka pozíciu v lige. Táto “bonusová pozícia” tento rok patrí víťazovi EL, ak si nezabezpečil miesto v skupine LM priamo z ligy. Kúzlo dvanástej pozície v porovnaní s trinástu sa tak ešte zväčšilo, trinásta priečka však aj napriek tomu stále môže byť zaujímavá.Na začiatku sezóny sa zdá, že aktuálny dvanástka má sľubný náskok a medzi seba nikoho nepustí. Trinástej Česko a štrnástej Grécko majú totiž pomerne veľký odstup na Turecko a Švajčiarsko.

Súboj o 15. pozíciu

Česko sa tak bude sústrediť ov poradí už tretí zakončenie v najlepšej pätnástke. Pätnástej miesto ponúka možnosť usilovať o Ligu majstrov dvoma tímom z jednej ligy. Po šiestich rokoch sa teda tejto šance dostáva aj Česku (vďaka poradí za sezóny 09 / 10-13 / 14) a rovnakú istotu majú kluby Synot ligy aj za rok (vďaka poradí za sezóny 10 / 11-14 / 15). Či to vyjde aj do tretice, uvidíme v priebehu sezóny. Kľúčové bude, ako si české kluby povedú v konkurencii Grécka, Rumunska a Rakúska.Východisková pozícia je ale veľmi dobrá, náskok na šestnástej Rakúsko je viac ako štvorbodový.

Pozícia Slovenska

Slovensko v posledných troch sezónach naopak zažíva skôr sklamanie. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa vlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava. Ten však totálne prepadol. Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke za Azerbajdžanom aj Kazachstanom je veľmi nedôstojná a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok, teda viac ako tri body za sezónu, zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009. Prvé predkolo zvládlo Slovensko dobre.S bilanciou 4-2-0 nestratilo ani jeden klub a pripísalo si solídnych 1.250 bodu.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bodu za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

< div class = "bookmark"> Koeficienty UEFA