Lyžiarsky Ferguson Petrásek sa lúči: Hľadať nového Bauera bude zložité

Pätnásť rokov vydržal Miroslav Petrásek ako tréner národného tímu bežcov na lyžiach. S osobnosťami okolo Lukáša Bauera a Martina Pozerala slávil medaily na olympiádach i svetových šampionátoch, úspechy vo Svetovom pohári aj na Tour de Ski. Teraz sa ale lúči, strieda ho doterajší kouč ženského družstva Lukáš Krejčí.

Na počiatku bolo veľké nadšenie a tvrdá práca. Potom prišla sláva. Až ku koncu pôsobenia Miroslava Petráska u bežkárske reprezentácie to začalo drhnúť. Pred štyrmi rokmi sa rozišiel so svojím prominentným pretekárom Lukášom Bauer a v poslednej sezóne stratil spoločnú reč aj s ďalšími reprezentantmi.Celkovo to však bola veľká éra, najúspešnejšie v histórii českého lyžovania.

V akom rozpoložení odchádzate?
“Cítim to tak, že po úspešnom majstrovstvách sveta nové vedenie malo novú koncepciu so zmenami, takže po pätnástich rokoch ukončujte činnosť. Sťahujem sa z Liberca do Karlových Varov. Potom, čo som bol odvolaný, som nemal moc možností kde ďalej pokračovať. Vo Varoch, odkiaľ som prišiel, mi tú možnosť dali. Najpravdepodobnejšie je, že budem ďalej pôsobiť v SCM v Karlových Varoch. ”

Čo vás napadne, keď sa obzriete za tými pätnástimi rokmi?
” Bola to pätnásťročná kariéra s fantastickými výsledky, nielen jedincov, ale celého tímu. Bolo to jedno z najúspešnejších období mužského bežeckého lyžovania.Najúspešnejšie bolo jednoznačne, čo sa týka výsledkov vo Svetovom pohári, na majstrovstvách sveta a olympijských hrách, boli sme obrovsky úspešní. Za to vďačím pretekárom aj realizačným utýmu, ktorý počas pätnástich rokov bol veľa rovnaký. Mal som veľké šťastie na realizačný tím od trénerov, čo mi pomáhali, až po servismanov, lekárske zabezpečenie. V tom Pociťujte obrovský kus práce, strašne rád na to budem spomínať. “

Máte nejaké konkrétne spomienky?
” Ja myslím, že tých vynikajúcich zážitkov bolo veľa. Od počiatočného úspechu v roku 2001 v Kuopiu, kde bol Lukáš štvrtý a Kukín siedmy. Potom fantastické vystúpenie na prvých olympijských hrách v Salt Lake City, Svetový pohár, Tour de Ski.Ale aj majstrovstvá sveta v Liberci, kde sme ťažko prepadli vo štafetách. Zážitkov je obrovské množstvo. ”

Z čoho sa tieto úspechy zrodili?
” Ja si myslím, že som mal veľké šťastie, že, keď sme prišli, jazdila fantasticky Kateřina Neumannová a ženský tím. Pre nás bola motivácia nadviazať na úspešnú éru mužského tímu za trénera Bohouše Rázl. Postupne sa mi podarilo presvedčiť veľa ľudu z realizačného tím na, mal som šťastie, že v tom čase bola sila vo vedení. V tom čase sa nám podarilo vybudovať nesmierne silný tím, ako medicínsky, zázemím od masérov, fyzioterapeutov, doktorov, až po servis, kde bol Honza Pešina šéf a prišli do toho aj osobné servismani od Vítka fúzača po Ulfa Olssona.S realizačným tímom sme predbehli dobu a naštartovali sme to. “

Záver vášho pôsobenia ale už nebol tak slávny…
” Prišli ekonomické problémy spojené s naším hospodárením aj poklesom výkonnosti . Keď výsledky nie sú také, horšie sa peniaze zháňa. ”

Ako veľmi vás zasiahol rozchod s Lukášom Baura, ktorého ste pred štyrmi rokmi prestal pripravovať ako osobný tréner?
” ja by som sa k tomu nechcel vracať. Lukáš od nás dostával podmienky, priviedol som ho do osivového pelotónu. Čo bolo ďalej, to býva u mnohých pretekárov, nech sa pozriem na Špotáková, Šebrleho. Sú aj ďalšie pretekári, ktorí prechádzajú od svojich trénerov k iným. ”

Ako vidíte budúcnosť bežeckého lyžovania v Česku?
” Neviem.Pretože je to vždy zložité. Kateřina išla svojou cestou, Lukáš by jej taky najradšej išiel. Ja chcel budovať silný tím, mal som výhodu, že mi dôverovali špičky mančaftu. Ako tréner nemá dôveru, ťažko sa mu buduje. Každý, kto si zoženie osobného trénera z Nemecka, Švédska, Nórska je obdivovaný. Úsek nie je tak silný, aby zaplatil naozaj renomovanej trénerov, ktorí by do toho chceli vniesť aj podmienky, čo majú zahraničné štáty. Ak je možné mať znova silnú skupinu neviem. Invididuálně sa presadiť môžu, to predvádza Petra Nováková. Ak hľadáme novú Neumannová alebo Bauera, tak to bude veľa zložité. Myslím, že budeme musieť čakať. ”