Začína prvýkrát samostatná liga, favoritmi sú opäť Plzeň a Sparta

V piatok odštartuje nový ročník prvej ligy, ktorý prvýkrát prebehne v réžii Ligové futbalovej asociácie po osamostatnení sa od FAČR. Titul obhajuje Plzeň a je znovu spolu s pražskou Spartou hlavným favoritom. Do boja o titul bude ale chcieť prehovoriť aj posilnená Slavia, Liberec či Mladá Boleslav. Nováčikmi sú Hradec Králové a víťaz druhej ligy Karviná.

Doteraz najvyššiu súťaž spadala pod FAČR, ale po dlhých diskusiách sa osamostatnila a teraz sa o ňu starajú samy kluby v rámci LFA. “Prenesie to zodpovednosť na kluby. Už sa nebudeme môcť vyhovárať. Teraz to bude na nás,” povedal predseda LFA Dušan Svoboda.

Vôbec prvýkrát od roku 1997 mohla liga začať bez titulárneho partnera, keď sponzorstvo ukončila spoločnosť Synot, ktorá prinášala šesťdesiat miliónov korún ročne.Nového záujemcov o meno v názve súťaže sa dlho nedarilo nájsť, až vo štvrtok bolo oznámené, že najvyššia súťaž ponesie názov ePojisteni.cz liga.

Na športovom poli by liga príliš zmien utrpieť nemala. Plzeň cez leto káder takmer nezmenila, iba priviedla nového trénera Roman Pivarník, ktorý sa pokúsi nadviazať na dobrú prácu z Bohemians 1905 a získať pre Viktóriu už tretí titul za sebou.

Proti je však Sparta, ktorá za posledných šesť rokov získala jediný titul. Tento rok preto vedenie vyhlásilo snahu získať ligovej prvenstvo za každú cenu. “Na zisk titulu tento rok kladieme obzvlášť dôraz,” uviedol generálny riaditeľ Sparty Adam Kotalík.

Obaja favoriti však v úvode sezóny budú zároveň naháňať postup do Ligy majstrov, čoho by mohli využiť ďalšie tímy.Snažiť sa o to bude najmä Slavia, ktorá s novým majiteľom posilnila zo všetkých najviac a za cieľ si dala minimálne tretie miesto. “Horšie umiestnenie by sme určitým spôsobom považovali za sklamanie,” povedal predseda predstavenstva Jaroslav Tvrdík.

Vrchný priečky sa pokúsi znovu atakovať tiež Liberec, víťaz pohára Mladá Boleslav má tradične vysoké ambície, ale v priebehu jesene sa bude musieť vysporiadať s odchodom trénera Karla Jarolíma, ktorý na konci augusta odíde k reprezentácii.

Minuloročnú nevydarenú sezónu sa pokúsi napraviť Teplice s novým trénerom Danielom Šmejkal, ktorý patrí medzi osem trénerských zmien do novej sezóny .A tiež Příbram, ktoré cez leto výrazne obmenila káder, ale výsledky i výkony v príprave naznačujú, že Příbram znovu čaká skôr boj o záchranu.

Rovnako ako obaja nováčikov. Hradec Králové má síce s ligou skúsenosti, ale v úvode jesene mu iste nepomôže, že kvôli rekonštrukcii štadióne bude musieť hrať domáce zápasy v Mladej Boleslavi. Sťahovať sa musí aj Karviná, ale už na svoj nový zrekonštruovaný štadión.

Majster ligy si opäť zaistí 3. predkolo majstrovskej časti kvalifikácie o Ligu majstrov a vicemajster pôjde do nemajstrovské časti. Tretí tím pôjde do 3. predkola Európskej ligy a štvrtý do 2. predkola. Ak však české kluby tento rok udrží 12. priečku podľa koeficientu UEFA, od sezóny 2018/19 bude mať víťaz priamy postup do Ligy majstrov.